Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Lgocie Wielkiej

Projekt Fundacji BGK 2015/2016 r.

 

Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego realizuje programy zaangażowania społecznego w imieniu Banku Gospodarstwa Krajowego. Została powołana w 2004 roku, w 80. rocznicę powstania BGK.

       Patronem fundacji jest Jan Kanty Steczkowski, pierwszy prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, działacz gospodarczy i polityk. Misją Fundacji BGK jest tworzenie przyjaznego, bezpiecznego i inspirującego otoczenia do rozwoju dzieci i młodzieży, które z racji miejsca zamieszkania i sytuacji materialnej rodziny mają utrudniony dostęp do podstawowych dóbr edukacji, nauki i kultury.

       Zgodnie z obraną strategią w latach 2014-2016 Fundacja BGK koncentruje swoje działania na:

  • wspieraniu społeczności lokalnych w tworzeniu warunków do prawidłowego i twórczego rozwoju dzieci i młodzieży,
  • wyrównywaniu szans edukacyjnych młodych ludzi, którzy z racji miejsca zamieszkania i sytuacji materialnej rodziny mają utrudniony dostęp do podstawowych dóbr edukacji, nauki, kultury oraz angażowaniu młodych ludzi w rozwój społeczności lokalnych,
  • edukacji finansowej,
  • budowaniu kapitału społecznego,
  • popularyzacji idei wolontariatu.

        Fundacja BGK prowadzi konkurs grantowy "Na dobry początek!" na projekty edukacyjne dla dzieci wiejskich i program wolontariatu pracowniczego "Wolontariat jest super!". Jest partnerem programów Stypendia Pomostowe i "Szkoły z mocą zmieniania świata" oraz programów edukacji obywatelskiej: "Młody Obywatel" i "Mała ojczyzna - wspólna sprawa". Wspiera program przeciwdziałania przemocy rówieśniczej - Trening Pewności Siebie. Działania koncentrujemy w szczególności na terenach wiejskich oraz w społecznościach lokalnych do 20 tys. mieszkańców.

 

Opis projektu zrealizowanego przez naszą bibliotekę.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lgocie Wielkiej w połowie października 2015 r. zakwalifikowała się do projektu Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego "Na dobry początek". Znaleźliśmy się w gronie 50 szczęśliwców, którzy otrzymali dotację. Warto zaznaczyć, iż nasz projekt został wytypowany spośród 700 zgłoszonych pomysłów! Od fundacji otrzymaliśmy ok. 8,5 tyś. zł oraz ok 900 zł dotacji celowej od Gminy Lgota Wielka.

Projekt pt. "Bajkoterapia z elementami działalności plastycznej i muzykoterapii" skierowany był do dzieci w wieku 4-8 lat z terenu naszej gminy oraz ich rodziców. Program realizowano w okresie od 8 lutego 2016 r. do 21 czerwca 2016 r. Miejscem, w którym odbywały się nasze spotkania, była sala świetlicy Wiejskiej znajdująca się w tym samym budynku co Gminna Biblioteka Publiczna w Lgocie Wielkiej  przy ul. Szkolnej 3 w Lgocie Wielkiej. Zajęcia odbywały się podczas cotygodniowych spotkań obejmujących dwie jednostki lekcyjne. W ramach programu w ciągu 5 miesięcy zostało przeprowadzonych 38 godzin zajęć. W zajęciach uczestniczyło 30 dzieci i ich rodzice.

Podczas zajęć wykorzystywano bajki z serii bajki pomagajki dotyczące różnej  problematyki okresu dziecięcego, bajki terapeutyczne autorstwa Pani Marii Molickiej, a także baśnie i legendy znanych klasyków z tej dziedziny, znajdujące się w księgozbiorze naszej gminnej biblioteki. Dokonany wybór tekstów dostosowany był do wieku dziecka i jego wrażliwości, promujący pozytywne wzorce postaw i zachowań.

  • Jednym z elementów naszego projektu była muzykoterapia, która wyzwala pozytywny wpływ na psychikę, zmniejsza stres, niepokój, poprawia samoocenę. Dzieci poprzez muzykę wyrażały swoje emocje związane z wysłuchaną bajką.
  • Drugim elementem programu była plastyka odgrywająca bardzo ważną i żywotną rolę w rozwoju dziecka. Wydaje się oczywiste, że jednym z lepszych a być może najlepszym sposobem wspomagającym wszechstronny rozwój dziecka a przy tym harmonijny rozwój osobowości są zajęcia plastyczne. Edukacja plastyczna należy do najbardziej twórczych działań programu wychowania. Wyzwala uczucia i emocje u dzieci, pozwala na samorealizację. Dzięki plastyce dziecko nie tylko pobudza i wyraża  swoje myśli i emocje ale również zaspokaja potrzebę ekspresji. Podczas zajęć dzieci miały możliwość korzystania z różnorodnych form plastycznych od malowania kredkami poprzez pastele, farby, duże i małe formaty papierów oraz ich różną teksturę, po zabawę w plastelinie, glince, po masę solną. Wszystkie przedstawione elementy wszechstronnie oddziaływały na nasze pociechy.

Zrealizowane metody to: głośne czytanie nauczyciela, dyskusja na temat głównych wątków oraz relacji między bohaterami, drama angażująca jednocześnie ruch, gest, mowę, myśli i uczucia uczestników, gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem muzyki, słuchanie muzyki, odtwarzanie muzyki ruchem, działalność plastyczna oraz ekspozycja prac dzieci. Wszystkie metody nauczania były wspierane przez odpowiednie formy pracy. Dla potrzeb niniejszego projektu zastosowano wszystkie formy pracy, a więc: indywidualną, grupową, ale przede wszystkim zbiorową. Do prawidłowej realizacji programu wykorzystano następujące materiały: bajki pomagajki, bajki terapeutyczne, pacynki oraz teatrzyk wolnostojący, rysunki i ilustracje prezentowe na sztalugach, różnorodne materiały i narzędzia do działalności plastycznej, magnetofon, projektor.

Ponadto uczestnicy projektu brali udział w spotkaniu ze stomatologiem Panem Maciejem Sobótką, a także w spotkaniach autorskich z panią Lidią Dróżdż, panią Joanną Wachowiak oraz z panem Tomaszem Szwedem, spotkaniach z kulturą podczas wyjazdów do kina i muzeum oraz podczas oglądania występów małych form teatralnych, które były prezentowane przez grupę ART-RE z Krakowa. W ramach projektu zorganizowano również dwa spotkania dla rodziców. Jedno spotkanie odbyło się z panią psycholog Pauliną Wiechą, drugie z panią Małgorzatą Kil - pedagogiem.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny